تعمیرات پرینتر
می 14, 2016
قیمت پرینتر
می 14, 2016
Rate this post

پرینتر

پرینتر یا چاپگر دستگاهی است که دستورات متنی یا گرافیکی قابل دیدن و خواندن روی رایانه را بر روی کاغذ و یا رسانه های فیزیکی مشابه چاپ می کند. اولین چاپگر کامپیوتری دنیا در قرن نوزدهم توسط چارلز بابیج اختراع شد.
انواع پرینتر
1- “پرینتر های خانگی یا منفرد”مورد استفاده کاربران شخصی هستند و فقط می توانند به یک رایانه متصل می شوند. این پرینترها برای کارهای کم حجم طراحی شده اند، این دستگاهها نیاز به حداقل زمان برای راه اندازی برای تولید یک نسخه از یک سند یا داده را دارند و بطور متوسط 6 تا 25 صفحه در دقیقه (پی پی ام)سرعت دارند و هزینه هر صفحه نسبتا بالا است. تقاضای خرید این پرینترها بالاتر از سایر انواع دیگر است .برخی ازاین پرینتر ها می توانند اسناد ذخیره شده بر روی کارت های حافظه و یا دوربین های دیجیتال و اسکنر را هم چاپ کنند.
2- “پرینترهای شبکه یا مشترک” این پرینترها طراحی شده برای چاپ با حجم و سرعت بالاهستند. آنها معمولا توسط بسیاری از کاربران بر روی یک شبکه به اشتراک گذاشته می شوند و می توانند با سرعت 45 تا 100 صفحه در دقیقه چاپ کنند.
3- “پرینترهای 3D یا سه بعدی” یک نوع پرینتر جدید است که برای ساخت اشیائ به صورت سه بعدی ازیک مدل 3D یا دیگر منبع داده های الکترونیکی می باشد و از طریق فرایند افزودنی است که در آن لایه های پی در پی از مواد مختلف (معمولا پلاستیک) تحت کنترل رایانه بر روی هم انباشته می شوند تا شکل مورد نظر ساخته شود.
فناوری چاپ پرینترها
انتخاب فناوری چاپ پرینتر تاثیرمهمی در هزینه های چاپ، هزینه عملیات، سرعت، کیفیت ، دوام اسناد، و آلودگی صوتی دارد. برخی از فن آوری های چاپ هم با انواع خاصی از رسانه های فیزیکی، مانند کاغذ کربن و یا پاکت کار نمی کنند. یکی از اهمیت های فن آوری چاپگر که اغلب فراموش شده است مقاومت در برابر تغییر است، زیرا طول عمرماده ای که توسط پرینتر بر روی رسانه چاپی منتقل می شود باید معقول و دوام دار باشد،زیرا ممکن است در طول مدت زمان بسیار کم ،ماده رنگی از روی رسانه چاپ( بخصوص کاغذ) پریده و کمرنگ شود.بعنوان نمونه چاپ با پرینترهای لیزری بسیار بادوام تر از چاپ با پرینتر های جوهری است که از جوهر مایع استفاده می کنند زیرا جوهرتوسط الیاف کاغذ جذب می شود و ممکن است مایع رنگی بسرعت خشک شده و از روی کار محو شود.
پرینتر های جوهری
این پرینترها که از رایج ترین انواع پرینتر های موجودهستند، از رنگ مایع استفاده می کنند و با پاشیدن قطرات متغیر رنگ بر روی رسانه چاپی باعث ایجاد شکل مورد نظر می شوند.این پرینترها علیرغم قیمت ارزانتری که نسبت به سایر پرینتر ها دارند، بیشتر برای چاپ عکس استفاده می شوند و در میزان تکثیر بالا به صرفه نیستند زیرا تعداد خروجی آنها بسیار کمتر از خروجی چاپگرهای لیزری است.
پرینتر های لیزری
پرینتر های لیزری یا تونری دارای قیمت گرانتری نسبت به پرینترهای جوهری هستند اما مزایای آنها بیشتر و از نظر هزینه های چاپ در حجم بالا کاملا به صرفه تر هستند.این پرینترها برای چاپ از پودری بنام تونر استفاده می کنند که عمر طولانی تری هم نسبت به جوهر دارد همچنین سرعت خروجی پرینترهای لیزری بسیار بالاتر از انواع دیگر پرینترها است.

دیدگاه ها بسته شده است